piątek, 23 października 2009

Prawo Murphy'ego czyli jak łatwo jest zmienić szablon bloga

Dziś rano stwierdziłem, że coś mi nie gra w wyglądzie mojego bloga. Jakiś taki wąski był :) Zacząłem więc sobie szukać alternatywnej skórki. Dość szybko trafiłem na 3 kolumnową wersję poprzedniego szablonu i stwierdziłem, że to będzie to. Dwie boczne kolumny na gadżety, środek na notki.

Wtedy padł blogger...

Skoro nie mogłem przejść do zmiany wystroju poszukałem sobie informacji o ewentualnych problemach z tym związanych. Gadżety mogą się usunąć albo zresetować swoje opcje - ok, można to w miarę szybko poustawiać ponownie. Co jeszcze? Hmm, teoretycznie to wszystko. Pozostało poczekać na przywrócenie bloggera do życia.

Ok, w końcu można się zalogować. Porobiłem sobie kopie kodu moich gadżetów html-owych, listy czytanych blogów, kod do statystyk. Zapisałem także kod dotychczasowego szablonu. Nowy szablon już był ściągnięty więc wgrałem go i odświeżyłem stronę główną. No spoko, posty na środku, profil po lewej, linki po prawej. Powstawiałem używane gadżety i skonfigurowałem wszystko tak jak poprzednio. Refresh... No wygląda ok.

Hmm, a czemu pod postami nie ma "Czytaj dalej >>"? I czemu nie pokazuje mi się ikonka edycji posta? I czemu nie ma szybkich reakcji, a w komentarzach nie ma formularza? I nawigacja pomiędzy postami jakaś pomieszana.

"Jeśli coś się może nie udać to na pewno się nie uda" - brzmi jedno z praw Murphy'ego. No i właśnie się nie udało. Przynajmniej nie do końca.

Zanim doszedłem do tego co i jak, z czym i czemu, po co i dlaczego akurat tak minęło ze 4 godziny. Teraz wszystko powinno już działać prawidłowo. Ale szczerze mówiąc blogger mógłby mieć bardziej użyteczny edytor, podświetlanie składni i automatyczne wcięcia i formatowanie linii pozwoliłyby zaoszczędzić mnóstwo czasu. Być może jest wygodniejszy sposób edycji szablonów - jeśli taki znacie to proszę o info.

Na koniec jeszcze taka mała prośba. Jeśli ktoś zauważy, że coś jednak nie działa to proszę o dodanie komentarza pod tym wpisem.

5 komentarzy:

jelonkaa pisze...

Witam,
mam pytanie, w jaki sposób można uzyskać te trzy kolumny? Wiem jak nie stracić gadżetów ale nadal nie znalazłam jak stworzyć te trzy kolumny. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

grapkulec pisze...

na pewno da się to samemu dołożyć, ale trzeba pogrzebać w kodzie szablonu. mnie się nie chciało dochodzić do tego samemu więc znalazłem szablon z trzema kolumnami i zastąpiłem nim dotychczasowy szablon. tak jest chyba najprościej. jeśli jednak chcesz to zrobić samodzielnie to może te linki ci pomogą:
http://www.blogspottutorial.com/2008/07/tips-to-add-column-on-new-blogger.html
http://www.threecolumnblogger.com/2008/09/adding-third-column-to-blogger.html

ewentualnie coś innego co google zwróci po wpisaniu "how to add column to blogger template" :)

jelonkaa pisze...

Dziękuję :o) No to zabieram się do "grzebania". Pozdrawiam.

jelonkaa pisze...

Udało się....linki okazały się bardzo pomocne, szczególnie ten pierwszy. Jeszcze raz dziękuję :o)

grapkulec pisze...

cieszę się, że mogłem pomóc :)

Prześlij komentarz