środa, 1 grudnia 2010

Czy BZ WBK to dobry wybór? - pytanie do czytelników

Z tego co czytam na stronie banku wydaje mi się, że tak. Pytanie jednak brzmi czy przypadkiem o czymś nie "zapomnieli" napisać, a co wychodzi w trakcie użytkowania ich produktów. I tu chciałbym zapytać Was o potwierdzenie czy to co ja myślę to jest prawda czy naiwność złapana na lep marketingu.

Ale może najpierw kilka słów czego tak naprawdę szukam.
  • Generalnie chcę mieć możliwość przyjmowania przelewów zagranicznych w euro, wymieniania tej waluty na PLN i wypłaty złotówek w placówkach lub bankomatach. 
  • Najlepiej oczywiście z zerowymi lub minimalnymi prowizjami za wszelkie operacje po drodze od przelewanych euro do gotówki w PLN. 
  • No i jakby za prowadzenie rachunków nie było prowizji. 
  • Ważny jest też dostęp do rachunków przez internet, właściwie ważniejszy niż koszty. 
  • I żeby się dało ustanowić dodatkowego użytkownika konta złotówkowego tak aby mógł wypłacać pieniądze z konta. 
  • I chyba więcej mi nie trzeba.
BZ WBK wydaje się niemal idealnie pasować do moich potrzeb. Mają konta walutowe i złotówkowe. Tabela opłat i prowizji głosi, że nie płacimy ani za prowadzenie rachunków, ani za przelewy pomiędzy kontami walutowymi i PLN, ani za przelewy przychodzące w euro, ani za wypłatę gotówki w placówce czy bankomacie banku. Przynajmniej ja tak zrozumiałem informacje na ich stronach.

Jako, że potrzebuję zamieniać euro na złotówki BZ WBK ma jeszcze jeden bonus, którego nie mają inne banki: Walutomat też ma u nich konto więc mógłbym go wykorzystywać bez opóźnień przy przelewaniu pieniędzy. Kwoty jakimi będę operował raczej nie przekroczą 1000 euro więc problemów ze zbyt wielkimi zleceniami wymiany nie powinno być. A mając oba rachunki (euro i PLN) w BZ WBK zminimalizuję czas i prowizje na drodze euro -> Walutomat -> PLN.

No chyba, że tylko tak mi się wydaje i rzeczywistość taka różowa nie jest. Bo na przykład nie doczytałem się niczego o współużytkownikach kont. Raczej nie podejrzewam aby był z tym jakiś problem, ale może ten akurat bank takiej możliwości nie oferuje?

Przypuszczam, że wiele osób korzysta z Walutomatu więc i konta w BZ WBK przynajmniej część z nich posiada. Tak więc, czy ktoś z szanownych czytelników mógłby podzielić się komentarzem a propos praktycznego działania takiego układu?  Czy może jest inny bank, który bardziej by pasował? A może są jakieś wady BZ WBK, których nie widać na pierwszy rzut oka?

Będę wdzięczny za wszelkie info.

16 komentarzy:

Marek pisze...

Hej.
Sam używam konta w BZ WBK do tego o czym właśnie piszesz. Koszty są zerowe, ale:
a) mam rachunek <30, gdzie prowadzenie jest darmowe dla konta w PLN, nie wiem jak jest dla ROR powyżej tego
b)można ustanowić pełnomocnika, ale nie wiem czy da się tylko na konto w PLN, być może będzie to na całe konto
c)jak będziesz robić więcej niż 5 przelewów miesięcznie to za każdy przelew będziesz płacić 20 groszy, za kod sms do autoryzacji, no chyba że dasz te przelewy jako zaufane
d)ich system nie działa w nocy i w weekendy tzn możesz się zalogować zlecić przelewy i po klikać, ale wszystko ruszy dopiero w dzień roboczy, nawet przelewy wewnętrzne
e)wszystkie ważne sprawy jak i te mniej ważne trzeba załatwiać w oddziale. Przez telefon i internet nic nie zrobisz, nawet nie zmienisz limitów kwotowych przelewów, co wymaga aneksu do umowy
f)BZ WBK kupiony został przez Santandera i kto wie co za rewolucja będzie tam za rok, dwa lata.

Poza tym do odbierania Euro, wymiany w Walutomacie i puszczania dalej w świat, działa to wszystko dobrze i nie mam zastrzeżeń.

grapkulec pisze...

ja będę musiał założyć konto > 30 bo już lata nie te :) o tych smsach przy przelewach to wiem, ale to koszt znikomy. konieczność odwiedzin w placówce mnie nie przeraża bo pewnie i tak wszystko ustalę od razu przy zakładaniu rachunków (dlatego chcę mieć jak najwięcej info zanim do nich pójdę).

najbardziej mnie dziwi, a wręcz niepokoi ten przestój nocny. o ile mogę zrozumieć weekendowe przerwy to nocne przy przelewach wewnętrznych są kompletnie idiotyczne. co za geniusz operacyjny to wymyślił? nie powiem, że to kompletnie dyskwalifikuje BZ WBK, ale czasem może się przydać możliwość przerzucenia kasy pomiędzy kontami w tym samym banku.

wielkie dzięki za te informacje :)

Marek pisze...

@grapkulec
ta przerwa w nocy to sie nazywa przetwarzanie danych i moze trwac od 20 do 4 nad ranem. O ile ta czwarta to jeszcze do przezycia to juz wielokrotnie sie nacialem o tych przelewach po 20 tej. Szczegolnie wnerwiajace jest to ze nie dzialaja przelewy wewnetrze - czyli zarowno konto -> Waltuomat, Walutomat -> konto, K.O. <-> ROR.

Polinik pisze...

Też mam konta <30,Konto24.pl (tak, taka nazwa) oraz konto oszczędnościowe w PLN.

Za prowadzenie żadnego z nich nie płacę.
Pierwsze 5 przelewów miesięcznie -- za darmo, kolejne -- 20gr (koszt SMSa z kodem autoryzacyjnym).
Możesz ustawić sobie odbiorcę jako zaufanego i wtedy nie ma SMSa z kodem -- nie ma opłaty.

Tak jak pisał Marek -- przelewy są księgowane tylko w czasie godzin pracy, natomiast przelewy wewnętrzne między moimi kontami są natychmiastowe (nie wiem, czemu Markowi działa inaczej).

Kont walutowych nie posiadam, pełnomocnika też nie, więc tu się nie wypowiem.

Konto oszczędnościowe rewelacyjne nie jest -- niskooprocentowane, kapitalizowane raz w miesiącu.

Dostępność do serwisu internetowego -- bez zastrzeżeń -- rzadko są awarie.

Bankomatów jest dość dużo -- więc nie trzeba robić wyprawy na drugi koniec miasta.
Wypłaty są darmowe.

Odnowienie karty bankomatowej -- to chyba 30PLN.

Dostawałem jakieś przelewy w EUR i USD -- nie płaciłem prowizji, nawet za jakieś drobne, testowe przelewy typu 1 cent.

Jak opłacałem MMORPGowe abonamenty kartą płatniczą oraz przelewem -- też nie było dodatkowej prowizji.

grapkulec pisze...

@Polinik

konto nie ma służyć do oszczędzania tylko stricte do wymiany euro na PLN i - co tu kryć - wspierania finansowego rodzinki operującej tylko w PLN. stąd też potrzeba ustalenia pełnomocnika i licznych placówek bo z korzystaniem z bankomatów może być różnie, a do placówki każdy jakoś dojdzie i kasę od pani z okienka weźmie.

ciekawe jest to co piszesz o przelewach wewnętrznych bo kłóci się z tym co pisze Marek. no chyba, że nigdy nie wypadło ci robienie przelewu pomiędzy 20 a 4 rano albo to jest kwestia tylko z kontami walutowymi. zdecydowanie będę musiał pomolestować o to panie konsultantki :)

Polinik pisze...

@grapkulec:
Tak właściewie to często robię przelewy na oszczędnościowe po 22 -- za każdym razem jak płacę kartą, to końcówki, które zostają na koncie od karty -- wrzucam właśnie w oszczędnościowe.
I zauważyłem, że w godzinach po księgowaniu -- pieniążki natychmiastowo przesuwają się z konta na konto.
A w godzinach pracy -- trwa to parę minut.

Najlepiej samemu się dopytać. Może jest taka różnica, że moim głównym kontem jest konto24 (i to z niego idą wszystkie przelewy) a nie Konto<30.

Może "<30" jest wolniejsze. :)

Marcin pisze...

Witam,

Generalnie to jestem bardzo niezadowolony z konta walutowego BZWBK (posiadałem w GBP i PLN). Przelewałem kiedyś 1000GBP z konta w citibank na konto w BZWBK. Oczywiscie wszędzie było napisane, że nie ma żadnych opłat za przelwey przychodzące. Jednakże jest mały kruczek o którym nikt nie raczy wspomieć w regulaminach i tabeli opłat. Przy przelewie walutowym należy wybrać kto pokrywa ewentualne koszty. Wybrałem, że nadawca (moje konto w citibank - nie ma żdnych opłat w citibank za przelewy walutowe bo przelewałem tez do innego banku) i po pewnym czasie okazało się, że BZWBK naliczył 76 zł(15GBP) za przelew przychodzący i zgłosił to żądanie do citibank. Po wielu listach i dyskusjach z citibank i BZWBK wyjasnienie jakie udało mi sie uzyskać z BZWBK to w skrócie: Jeżeli wybrałbym, że koszty ma pokryć odbiorca to bym nic nie zapłacił. Niestety nie mam teraz czasu i mozliwości żeby dalej to wyjaśniać i się odwoływać bo jestem za granicą. Generalnie nie jestem zadowolony z BZWBK od tamtego czasu zamknąłem u nich konto. Nie chce za bardzo chwalić citibank ale jestem bardzo zadowolony z ich konta bo mam darmowe natychmiastowe przelewy z UK do PL, brak opłat za konto i przelewy pod warunkiem utrzymania odpowiedniego stanu kont.
W razie pytan pisz na email na stronie.
Pozdrawiam Marcin

W Kreciej Norze pisze...

Wtrącę swoje trzy grosze.

Przestój nocny cię niepokoi? Powinna zawyć syrena alarmowa!
Jako klientka BZ WBK przez dziesięć lat ich system obsługi klienta opiszę jako tragiczny.
Gdyby nie Walutomat, uciekłabym z tego banku już dawno. Zamierzam też zamknąć konto <30 przed urodzinami - służy mi tylko do obsługi Walutomatu. Myślę, że jak dobiję 30-stki, mbank będzie już obsługiwany przez Walutomat.

Wady BZ WBK:
- przelew na rzecz odbiorcy zaufanego (bez potwierdzenia smsem) nie zawsze działa
- zapomnij o wygodzie systemu transakcyjnego - nieintuicyjny, a wszelkie sprawy i tak musisz załatwiać w oddziale (a czas reakcji ich systemu na polecenia Pań i Panów w oddziale - wymaga cierpliwości). w porównaniu np. do możliwości systemu transakcyjnego mbanku - porażka. żeby zmienić numer dowodu osobistego w banku stałam 40 minut i kolejne 20-ścia przy okienku (zanim Pani znalazła moje dane minęło kilka też).
- po trzydziestce konto jest już płatne, chyba że masz pewne regularne stałe wpływy na konto (nie pamiętam limitu)
- ograniczenia zlecenia przelewów wychodzących poza normalnymi godzinami
- historia transakcji tylko do roku (!); za WB za poprzednie okresy - płacisz
- tragedia w oddziałach: wieczne kolejki, niemożliwość załatwienia jakiejkolwiek reklamacji (mam wrażenie że Pani w okienku widzi w systemie transakcyjnym równie mało co ja), chociaż czas reakcji mają niezły
- reklamacje piszesz na stronie internetowej banku kompletnie bez weryfikacji tożsamości
- koszmary w postaci umów współpracy np. wrocławska Urbankarta - trzy miesiące koszmaru dla klientów BZWBK, którzy nie mogli dostać się do okienka bo oddziały były szturmowane
- koszmarne prowizje za przelewy walutowe - o czym napisał Marcin nie jest wyjątkiem, ale typową praktyką w tym banku
- na infolinii zdarzają się osoby nie do końca znające ofertę banku, czyli radź sobie kliencie sam

Zalety:
- wpłatomaty (we Wrocławiu nie tak źle)
- duża ilość bankomatów, nie ograniczają się do wypłacania 50 i 100zł, są zlokalizowane sensownie (przynajmniej ten rejon Wrocławia w którym bywam)
- duża ilość placówek (jeżeli trafisz na porę małego ruchu, to na pewno zaleta)
- serwis się nie wiesza (ale co z tego, jak go wyłączają na noc i weekendy), nie zaliczyli większych wtop informatycznych
- przelew 24 (czyli szybkie przelewy) - trochę instytucji to obsługuje, osobiście i tak z tego nie korzystam
- szybka reakcja na reklamację (odpowiedź sensowna, wyjaśniająca wszelkie wątpliwości i problemy, przysłana listem poleconym)
- obsługa walutomatu (ale też nie w weekendy)

BZ WBK polecam tylko dlatego, że nadaje się na Walutomat.

Anonimowy pisze...

Dla przelewów do walutomatu przydałoby się zdefiniowanie odbiórcy dla rachunków walutowych. Mi nie udało się tego dokonać w WBK, ale może słabo się starałem.

Marek pisze...

A sobie jeszcze jedną rzecz przypomniałem. Księgowanie przelewów walutowych. W WBK przelewy walutowe księgowane są raz dziennie pod koniec dnia roboczego. Właśnie oczekuje na taki przelew i jeszcze nie ma go na koncie - będzie pewnie koło 19-tej, 20-tej. W Aliorze przelewy walutowe księgowane są wczesnym popołudniem. Ale Aliora nie ma na walutomacie:(

W Kreciej Norze pisze...

Właśnie z przelewami walutowymi też miałam problem. Ale ja robię 3 przelewy w BZWBK miesięcznie, więc czy korzystam z sms kodów czy nie - nie ma dla mnie znaczenia.

Anonimowy pisze...

BZWBK jest w porządku mam konto u nich od 9 lat
Zalety :
1. system działa
2. na prawdę rzadko się fatyguje do odziału
3. obsługa jest kompetentna

4. Bezpłatne konto Wydajesz & Zarabiasz (przy wpływach na poziomie 1000 zł )

PS: Wysyłając przelew walutowy zawsze wybieraj
SHA - określającą, że opłaty i prowizje należne bankowi wysyłającemu opłaca zleceniodawca, a koszty banku beneficjenta i banków trzecich – beneficjent lub użyj PayPala

Marek pisze...

Tak jak teraz sobie pomyślałem o WBK to miałem z nim kilka naprawdę poważnych jazd.

A tak z gorących spraw to w tym miesiącu okradli moją dziewczynę na 20 groszy przy kredycie studenckim.

Więc do walutomatu to go używaj jako odbiór Euro i przelew do walutomatu, ale poważnie bym się zastanawiał już nad przesyłaniem pieniędzy tam zamiast np od razu do Eurobanku. A już w ogóle przy karatach kredytowych i innych produktach.

grapkulec pisze...

no to widzę, że generalnie konto euro i przesył do walutomatu jak najbardziej natomiast potem lepiej pchać PLNy gdzie indziej.

to był dobry pomysł rzucić pytanie na bloga bo pewnie już bym poszedł do BZ WBK i pozakładał cały pakiet, a potem bym sobie pluł w brodę, że jakieś cuda są a ja tego nie wybadałem wcześniej.

Anonimowy pisze...

Czy ktoś może orientuje się ile kosztuje przelew z konta walutowego BZWBK na konto w innym banku, jakie są prowizje?

Monika Zawadzka pisze...

Sama osobiście nie korzystam z tego banku. Mam konto w innym, gdzie przelewam pieniążki bezpośrednio ze sklepu internetowego i płatności https://www.cashbill.pl/integracja/integracja-platnosci-online-shoper i wszystko działa jak należy.

Prześlij komentarz