środa, 28 kwietnia 2010

Promocja kredytu gotówkowego w Allianz - konkrety

W komentarzach do poprzednich wpisów pojawiło się info o promocyjnych warunkach kredytu gotówkowego udzielanego przez Allianz. Oferta zachęca oprocentowaniem 10,9% i prowizją 0%. Wypełniłem wczoraj ich formularz zgłoszeniowy i dziś zadzwoniła do mnie pani z banku, której zadałem kilka pytań o szczegóły.

Gdzie jest haczyk bo ta oferta wydaje się zbyt piękna żeby była prawdziwa?

Pani uczciwie odparła, że haczykiem jest obowiązkowe ubezpieczenie w wysokości 0,2% wnioskowanej kwoty kredytu pomnożone przez liczbę miesięcy trwania kredytu. Kwota ubezpieczenia jest odejmowana od kwoty wnioskowanej i to co zostanie dostajemy na rękę do wykorzystania.

Czyli w moim przypadku wnioskuję o 30 tys. PLN na 36 miesięcy, ubezpieczenie wynosi 2160 PLN i na rękę dostanę 27840 PLN. To akurat tyle żeby starczyło na spłacenie kredytu odnawialnego w Polbanku, którego saldo wynosi obecnie 27838 PLN.

Ile wyniesie mnie miesięczna rata tego kredytu?

980 PLN

Czy można nadpłacać ratę i co się dzieje z tymi pieniędzmi?

Można, ale trzeba taki przypadek każdorazowo zgłosić w oddziale banku lub przez infolinię. Wtedy powiększona rata zostanie zaksięgowana w całości, a wysokość kolejnych rat zostanie odpowiednio przeliczona i pomniejszona. To jest domyślny sposób postępowania z nadpłatami.

Jest też druga opcja wpływu nadpłacania rat, a mianowicie można zażądać skrócenia okresu kredytowania zamiast zmniejszenia wysokości rat. Bank uznaje to jako zmianę domyślnego sposobu obsługi nadpłaty i kosztuje to 35 PLN. Koszt ponosi się jednak tylko raz no chyba, że następnym razem będziemy chcieli żeby nam zmniejszyli kolejne raty. Wtedy znowu trzeba będzie zapłacić za tę zmianę.

Czy oprocentowanie na pewno zawsze będzie takie samo?

W umowie kredytu oprocentowanie jest określone jako zmienne, ale tylko dlatego, że jest zależne od ogólnej sytuacji rynkowej lub decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Na pewno nie zostanie podwyższone samowolnie przez bank, na podstawie jakiegoś kruczka w umowie. Zobaczymy co będzie w umowie, ale brzmi ok.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do kwoty 30 tys. PLN teoretycznie wystarczy dowód osobisty. Piszę "teoretycznie" bo to jest oferta dla mnie. Pani powiedziała, że przy moich zarobkach nie wymagają dodatkowych dokumentów aczkolwiek analityk może sobie zażyczyć zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Tak dla informacji Allianz ma własny druk tego zaświadczenia.

No i teraz coś co mnie najbardziej ucieszyło

Mogę skorzystać z tych promocyjnych warunków w celu konsolidacji kredytu odnawialnego. Bankowi wystarczy tylko umowa tego kredytu i numer rachunku na jaki ma zrobić przelew. Ja ze swej strony nie muszę nawet im dostarczać wyciągów czy wydruków transakcji na rachunku kredytu ponieważ nie jest to przeniesienie tylko właśnie konsolidacja. Jedyne co muszę zrobić to w ciągu 30 dni od uruchomienia kredytu w Allianz iść do Polbanku i zamknąć rachunek kredytu odnawialnego. Dlaczego mnie to szczególnie cieszy? Bo analityk nie będzie brał pod uwagę kredytu odnawialnego jako obciążenia mojej zdolności kredytowej. Gdybym nie wnioskował o konsolidację lecz o drugi kredyt to raczej marne by były widoki na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Podsumowując...

Oprocentowanie 10.9% (Polbank 19,90%) więc masakryczna różnica. Rata 980 PLN to niby dużo w porównaniu do polbankowej minimalnej 575 PLN, ale wiadomo, że ratami minimalnymi to się nigdy tego kredytu nie spłaci nie mówiąc już o 3 latach. Więc skoro teraz płacę po 1000 PLN żeby spłacić to w 3 lata to 980 PLN za ten sam okres brzmi nieco lepiej. Wada jest taka, że nie miałbym już tej elastyczności co do wysokości raty, ale z drugiej strony nie kusiło by mnie żeby sobie odpuścić nadpłatę i zrobić coś głupiego z tą kasą. A kusi, oj, kusi.

Moim zdaniem ta oferta jest naprawdę konkurencyjna i porównując do tego co mi wyliczyła pani w Aliorze to wręcz niebo a ziemia. Muszę sobie to jednak jeszcze na spokojnie przemyśleć i pokalkulować. Umówiłem się z panią z Allianz na telefon jutro rano i jeśli będę zdecydowany to uzgodnimy spotkanie jakoś w godzinach popołudniowych. Wolałem dziś nie pędzić do banku bo emocjami i ślepym rzucaniem się na promocje to już dość kredytowej szkody wyrządziłem sobie i swoim finansom.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, które mógłbym jeszcze jutro zadać żeby wyjaśnić jakieś niejasności lub wątpliwości to proszę o pozostawienie komentarza.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ja myślę, że to jest dobra oferta, rzeczywiste oprocentowanie z ubezpieczeniem wychodzi mi 16,1%

Kamil pisze...

Hmm a masz jakas symulacje ile zajęłyby Ci spłata tego kredytu w Polbanku? dla mnie to tak średnio to wyglada, zmniejszasz elastyczność, a rata co by nie mówić całkiem pokaźnych rozmiarów...

grapkulec pisze...

symulacji robionej przez Polbank nie mam, ale na kalkulatorze snowballa wychodzi, że ratami po 1000 PLN spłacę kredyt w 37 miesięcy (licząc od obecnego salda) dopłacając w odsetkach ponad 8 tys. kredyt w Allianz ratami po 980 PLN spłacę w 36 miesięcy kosztem 5306 PLN odsetek. i tak zamierzałem płacić Polbankowi po 1000 PLN więc rata Allianz mnie nie przeraża aż tak bardzo (chociaż ta sztywna rata może być kiedyś przeszkodą), ale po co mam dawać bankowi w prezencie 3 tys. odsetek więcej skoro nie muszę.

póki co nie widzę powodów aby nie skorzystać z tej promocji. no może poza tym, że znowu wrócę do 30 tys. kredytu i dopiero za 4 miesiące będę na tym etapie co dziś z polbankowym kredytem, ale to już bardziej psychologiczna bariera niż faktyczny problem.

Anonimowy pisze...

Nie zrozumiałem jednej rzeczy. Piszesz że Allianzowi wystarczy sam dowód osobisty.

Czyli udzielają kredytów w tej wysokości na oświadczenie o zarobkach? Jesteś pewien, że nie wymagają zaświadczenia?

grapkulec pisze...

napisałem, że ode mnie teoretycznie chcą tylko dowodu osobistego. do złożenia mojego wniosku o kredyt nie było to potrzebne nic więcej, powiedziałem ile zarabiam i jaki to jest rodzaj umowy. jednak na stronie banku odnośnie dokumentów do tej promocji jest napisane, że wymagane są "dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów." więc pewnie i tak będę musiał to donieść, ale wniosek mogłem złożyć już dziś aby załapać się na promocję.

Anonimowy pisze...

Oferta Kredytowa godna polecenia!!Obecnie przedłużona do połowy maja!!Ubezpieczenie jest przeważnie wymagane przez banki więc nie jest to nowość a w sytuacji wcześniejszej spłaty Allianz w porównaniu do innych banków zwraca koszty ubezpieczenia za ilość miesięcy o jakie skracamy okres kredytowania!! Polecam;)

Prześlij komentarz