czwartek, 25 lutego 2010

Eurobank, przelewy i automatyzacja płatności

Zgodnie z obietnicą w ostatniej notce pobawiłem się wczoraj ustawianiem zleceń płatności w systemie online Eurobanku. Szczerze mówiąc w pewnych aspektach rozwiązania tego banku są wygodniejsze niż te w systemie mBanku. Niestety system działa minimalnie wolniej niż mBankowy, a i kilka razy zdarzyło mi się czekać po parę sekund na automatyczne wypełnienie formularza przelewów danymi zdefiniowanego odbiorcy. Przypuszczam, że pod maską kręci się nieco inna technologia niż w mBanku stąd te sporadyczne zwisy. Nie rzutuje to jednak za bardzo na wygodę użytkowania chociaż nie wiem czy nie jest gorzej jeśli ktoś ma wolniejsze łącze internetowe. Ja mam 25 Mbps od UPC więc generalnie odzwyczaiłem się już od czekania na załadowanie stron :)

<Update w związku z komentarzem matipl>
To co mi się podoba przy definiowaniu odbiorcy to możliwość oznaczenia go jako zaufanego i wtedy przelewów w jego kierunku nie trzeba potwierdzać kodami z tokena. Druga rzecz inna niż w mBanku to powiązanie odbiorcy z systemem IVR. W mBanku trzeba było przypisać odbiorcy numerek IVR (maksymalnie można wtedy ustawić 9 odbiorców dla danego rachunku), w Eurobanku jest to opcjonalne (jeśli używamy IVR to można maksymalnie ustawić 7 takich odbiorców). Co prawda grono adresatów moich przelewów spokojnie mieści się w obu ograniczeniach, ale dobrze, że jest możliwość posiadania większej ilości odbiorców.

Jeśli chodzi o przelewy to jest ich kilka typów, ale są to standardowe kategorie. Mamy więc przelew wewnętrzny, zwykły zewnętrzny, do US, do ZUS i zlecenia. Te ostatnie to właśnie przelewy automatyczne. I tu występuje kolejna pozytywna różnica w stosunku do systemu mBanku. Dla rachunków oszczędnościowych, które są de facto subkontami rachunku głównego można zdefiniować przelewy automatyczne i to zarówno wewnętrzne (bezpłatne) jak i zewnętrzne (płatne). mBank nie udostępnia takiej opcji dla subkont typu eMax czy eMax plus więc nie możemy trzymać na nich pieniędzy i przelewać ich automatycznie na eKonto kiedy nadejdzie czas zapłacenia jakiegoś rachunku. W Eurobanku taki system wydaje się możliwy do zrealizowania co powoduje, że możemy zwiększyć zyski z bezbelkowych odsetek, a jednocześnie nie musimy pamiętać o terminach płatności. Przynajmniej mam taką nadzieję :)

Marzec będzie miesiącem testów nowej koncepcji zarządzania moimi finansami. Generalnie plan jest taki: wypłata wpływa na konto w mBanku, ręcznie przelewam kasę na rachunek główny w Eurobanku gdzie wykonuję (znowu ręcznie) przelew na rachunek oszczędzający. Kasa leży sobie na tym rachunku i procentuje odsetkami dziennymi. Dzień przed terminem płatności wykonują się przelewy w odpowiedniej wysokości na rachunek główny, a z niego wykonują się przelewy zewnętrzne. Oczywiście daty przelewów zewnętrznych są ustawione odpowiednio wcześniej niż deadline płatności.

Dlaczego nie od razu wypłata do Eurobanku? Po pierwsze moja firma ma konto w BRE więc właściwie wypłata leci przelewem wewnętrznym i mam pieniądze na koncie tego samego dnia. Po drugie chcę mieć tam historię regularnych wpływów. Może się to przydać w przyszłości przy ewentualnych ruchach kredytowych, nigdy nic nie wiadomo.

Przelew do Eurobanku będę wykonywał ręcznie bo część wypłaty będę sobie zostawiał w mBanku na potrzeby korzystania z bankomatów. Z tego co się doczytałem to bankomatów Eurobanku jest w Krakowie zaledwie kilka, a wypłacanie z innych bankomatów kosztuje 1 PLN. mBank z darmowymi wypłatami z bankomatów Euronetu i BZWBK oferuje lepszy dostęp do pieniędzy. Poza tym zdarzają mi się różnej wysokości premie więc i tak musiałbym wykonać dodatkowy przelew żeby bonusowa kasa nie leżała na nieoprocentowanym rachunku eKonta.

Aby konto w Eurobanku było darmowe trzeba mieć wpływy miesięczne minimum 800 PLN albo ogólne saldo powyżej 10 tys. PLN. Przelewanie większości wypłaty zapewni mi spełnienie pierwszego warunku więc spoko. Z powodu tego, że wypłata dość często bywa różnej wysokości przelew na rachunek oszczędzający też planuję wykonywać ręcznie aby jak najbardziej wykorzystać dzienną kapitalizację odsetek. Cała reszta powinna się już potoczyć automatycznie.

Zobaczymy czy taki system zadziała i jakie ewentualne poprawki trzeba będzie wprowadzić. Teraz wydaje mi się, że nie powinno być większych problemów. Szkoda, że Eurobank nie oferuje darmowych wypłat w bankomatach chociażby Euronetu co pozwoliłoby mi całkowicie przenieść finanse z mBanku (poza przelewaniem tam wypłaty). To jest właściwie jedyne zastrzeżenie jakie mam obecnie do Eurobanku.

PS. Jeśli widzicie w mojej cudownej koncepcji jakieś nielogiczności lub błędy lub wręcz duby smalone zostawcie odpowiedni komentarz i ewentualną sugestię poprawkową :)

10 komentarzy:

Marek pisze...

Taki jeden mały myk. Przelew musi być wykonany raz na miesiąc kalendarzowy. Czyli nawet jak otworzyłeś rachunek 26 lutego i nie przelałeś kasy to 28 lutego pobiorą Ci opłatę.
Ale mam nadzieję że przelałeś do Eurobanku więcej niż 799,99 zł:)

grapkulec pisze...

wczoraj poszedł tam mój fundusz awaryjny plus celowy na OC/AC, w sumie 1500 PLN więc jestem zabezpieczony :)

matipl pisze...

Nie wiem kiedy ostatnio korzystałeś z tych funkcji mBanku:

"To co mi się podoba przy definiowaniu odbiorcy to możliwość oznaczenia go jako zaufanego i wtedy przelewów w jego kierunku nie trzeba potwierdzać kodami z tokena. Druga rzecz inna niż w mBanku to powiązanie odbiorcy z systemem IVR. W mBanku trzeba było przypisać odbiorcy numerek IVR (maksymalnie można wtedy ustawić 9 odbiorców dla danego rachunku), w Eurobanku jest to opcjonalne (jeśli używamy IVR to można maksymalnie ustawić 7 takich odbiorców)."

Ale przecież tak jest w mBanku ;)
Odbiorcy zdefiniowani->Nowy odbiorca:
Numer/Nazwa odbiorcy w IVR: przelew niedostępny w IVR
Wykonanie potwierdzane hasłem jednorazowym lub kodem SMS: tak / nie

Jedyny plus jaki widzę w Eurobank to te darmowe przelewy w ramach własnych rachunków.
Ale duży minus za minimalne wpłaty + mała liczba bankomatów.

grapkulec pisze...

@matipl
spojrzałem sobie w mBank i faktycznie jest tak jak piszesz. jakoś mi się wydawało, że potwierdzanie kodem wyłącza się na poziomie przelewu a nie odbiorcy. podobnie przy IVR jakoś mi umknęło znaczenie opcji "niedostępny". pomimo, że korzystałem z tych formularzy wczoraj definiując jako odbiorcę swoje konto w eurobanku. jak widać sztuka czytania ze zrozumieniem czasem mi się wyłącza :)

dzięki za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.

matipl pisze...

Spoko ;) Też myślę o ew. zmianie głównego konta, ale nie widzę konkurencji :/
Raczej myślę o zapasie w stylu DB, gdzie darmowe wypłaty wszędzie ;) Aby nie latać z mapa po mieście jak gotówki potrzeba

grapkulec pisze...

dbNET faktycznie wygląda zachęcająco jeśli chodzi o trzymanie kasy na wypłaty z bankomatów i płatności kartą.

Anonimowy pisze...

Moim skromnym zdaniem warty uwagi jest też Alior.
Co prawda teraz podnieśli opłatę i trzeba płacić 5zł za kartę jeśli jest to nasz bank główny (w innym wypadku 8zł) ale za to mamy darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach i bardzo fajny pakiet ubezpieczeniowy "Pomocni fachowcy".

Marek pisze...

@anonimowy
tańszy jest dbNet od Aliora, a samo konto w aliorze i bez karty jest dobre - na tle konkurencji dobre lokaty w euro i innych walutach, i jak dla mnie bardzo dobry rachunek maklerski powiązany z ROR-em, i jak ktoś ma większą gotówkę to fundusze Black Rock-a

Anonimowy pisze...

Widzę, że powoli utrwala się schemat: podstawowe konto w Eurobanku, lokaty Polbank, Open Finance lub Meritum Bank oraz DB w odwodzie i dla wypłat z bankomatów.

Anonimowy pisze...

Nie wiem kiedy sprawdzałeś tabele opłat, ja dzisiaj zerknęłam z ciekawości i wychodzi na to że wypłaty w bankomatach są darmowe
http://www.eurobank.pl/themes/files/docs/209[03]-TOiP-www-s1-2.pdf

Prześlij komentarz